Konkretne porady

Strona głównaPoradnikiJak zwiększyć liczbę FPS-ów w Counter-Strike: Global Offensive?

Jak zwiększyć liczbę FPS-ów w Counter-Strike: Global Offensive?

Konkretne porady

Zmniejszy ustawienia graficzne

Zaczynamy od banałów, o których wszyscy powinni wiedzieć, ale to właśnie ustawienia graficzne mają największy wpływ na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę. Kluczowe jest wyłączenie synchronizacji pionowej (V-Sync), która nie tylko znacząco wpływa na FPS-y, ale też znacząco zwiększa opóźnienia.

Poza tym podstawą jest zmiana detali. Praktycznie wszystko można ustawić na „niskie”. Polecamy jedynie zostawić cienie na przynajmniej średnie, ponieważ dzięki temu – w niektórych sytuacjach – łatwiej będzie nam dostrzec przeciwnika. Na mapach jest kilka miejsc, gdzie cień jest w stanie zdradzić pozycję oponenta. Bardzo pomocna będzie też zmiana rozdzielczości. CS:GO to jedna z tych gier, w których nie ma potrzeby grania na FullHD.

Wyczyść komputer

Chodzi zarówno o czyszczenie podzespołów, jak i systemu operacyjnego. Zakurzone wentylatory na procesorach i kartach graficznych nie działają tak wydajnie, jak powinny. Przez to układy uzyskują zbyt wysokie temperatury, co z kolei przekłada się na niższą wydajność. Dlatego walkę o jak największą liczbę FPS-ów warto zacząć od szczotki i sprężonego powietrza, a w razie potrzeby również nowej pasty termoprzewodzącej. Wbrew pozorom może przynieść to spory skok, szczególnie w sytuacji, gdy dawno nie zaglądaliśmy do wnętrza obudowy.

Poza tym czyszczenie powinniśmy przeprowadzić także na dyskach. Podstawą jest usunięcie lub wyłączenie programów działających w tle, które nie są nam potrzebne w trakcie gry. W usunięciu śmieci pomogą nam dedykowane do tego programy, np. CCleaner.

Przy okazji możemy wykonać jeszcze trzy rzeczy. Pierwszy sposób polega na sprawdzeniu spójności plików Counter-Strike’a. W tym celu włączamy Steama, znajdujemy CS:GO na liście i klikając prawym przyciskiem myszy wybieramy właściwości. W zakładce pliki lokalne wybieramy „sprawdź spójność plików gry…” i czekamy aż proces się zakończy. Drugi sposób to wykonanie nowej, czystej instalacji. No i wreszcie, w ekstremalnych przypadkach, możemy też sformatować dysk i zainstalować wszystko na nowo. To najbardziej drastyczny, ale też bardzo skuteczny sposób na większą liczbę FPS-ów.

Zaktualizuj sterowniki

Dużą rolę, w walce o najwyższą wydajność, odgrywają też sterowniki. Na pewno większość osób pomyślało w tym momencie o kartach graficznych. Słusznie. Powinniśmy dbać, aby to właśnie sterowniki Nvidii lub AMD były zawsze w najnowszej wersji. Obaj producenci z kolejnymi wydaniami eliminują wiele błędów, ale też optymalizują pracę kart graficznych. Biorąc pod uwagę, że o wszystko dzisiaj dbają programy instalowane na naszym komputerze, to nie powinniśmy mieć z tym większych problemów.

Ale grafika to nie wszystko. Może wydawać się to nielogiczne, ale warto też aktualizować sterowniki kart dźwiękowych. Wiele osób potwierdza, że po zainstalowaniu nowszej wersji oprogramowania, zauważyli większą liczbę FPS-ów w CS:GO. Najwyraźniej starsze sterowniki kart dźwiękowych mają negatywny wpływ na wydajność, a skoro walczymy o każdą możliwą klatkę na sekundę, to warto wykonać update.

Ustawienia kart graficznych

Jeśli już przy kartach graficznych jesteśmy, to kolejnym krokiem są odpowiednie ustawienia. W przypadku Panelu Sterowania Nvidia musimy udać się do zakładki „Ustawienia 3D” oraz sekcji „Wyreguluj ustawienia obrazu, korzystając z poglądu”. Następnie wybieramy „stosuj preferencje użytkownika, podkreślając:” i suwak przesuwamy na „wydajność”. Dzięki temu ustawienia graficzne będą tak zoptymalizowane, aby uzyskać jak najwięcej klatek na sekundę. Odbędzie się to kosztem jakości wyświetlanego obrazu, ale dla nas najważniejsze są FPS-y. Musimy jednak pamiętać, że te ustawienia będą miały też wpływ na inne gry.

W przypadku AMD postępujemy nieco inaczej, ale dużo łatwiej. Wystarczy kliknięcie prawym przyciskiem myszy w ikonkę Radeon w zasobniku systemu i w profilu grafiki wybieranie optymalna wydajność. I to tyle.

Wyłączenie interfejsu Steam

Interfejs Steam to nakładka, która pozwala nam na uruchomienie wbudowanej przeglądarki lub rozmawianie na czacie ze znajomymi w trakcie gry. Włącza się ją kombinacją przycisków Shift oraz Tab. Całkowite wyłączenie jej w opcjach zablokuje nam dostęp do tych opcji, ale może pozytywnie wpłynąć na liczbę FPS-ów. Dotyczy to przede wszystkim starszych komputerów. Jak to zrobić? Wchodzi na Steamie na listę naszych gier. Znajdujemy CS:GO, klikajmy prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości. W zakładce ogólne odznaczamy opcję „włącz nakładkę Steam podczas gry”. To wszystko!

Komendy i parametry startowe

Kolejny krok, to wpisanie odpowiednich komend startowych w CS:GO. Znowu włączamy Steama, na liście gier znajdujemy interesującą nas grę i klikając prawym przyciskiem myszy przechodzimy do właściwości. W zakładce „ogólne” klikamy w „ustaw opcje uruchamiania…”. Otworzy nam się niewielkie okienko, w którym możemy wpisywać komendy startowe. Proponujemy wpisywać po jednej z każdym razem i sprawdzać wyniki. Jeśli coś będzie nie tak, to od razu będziemy wiedzieć, która komenda jest za to odpowiedzialna. Przydatne komendy to:

+mat_queue_mode 2 – ta komenda pozwala na wykorzystywanie wszystkich rdzeni i wątków naszego procesora. Może mieć ogromny wpływ na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę. Należy jednak pamiętać, że czasami komendy mogą odnieść odwrotny skutek. Jeśli liczba wyświetlanych FPS-ów nam spadnie, to należy usunąć komendę.

-nojoy – ten parametr wyłącza obsługę dżojstików w CS:GO, dzięki czemu można zaoszczędzić trochę pamięci i zwiększyć liczbę FPS-ów.

-high – parametr ustawia wyższy priorytet dla CS:GO. Do niedawna działał bardzo dobrze, ale teraz częściej powoduje spadki wydajności! Koniecznie trzeba sprawdzić, jaki ma wpływ w Waszym przypadku!

Komendy w grze

Oprócz parametrów i komend startowych, możemy też wpisywać komendy w konsoli gry. Tę otwieramy klikając w klawisz tyldy ~ (nad Tabem). To między innymi tam ustawiamy celownik i wiele innych rzeczy w CS:GO. Komendy, które pomogą nam w uzyskaniu większej liczby FPS-ów to:

cl_forcepreload 1 – ta komenda sprawi, że w momencie łączenia się z serwerem gra wczyta nam od razu całą mapę. Znacząco wydłuża to ładowanie lokacji, ale dzięki temu – w trakcie gry – elementy otoczenia nie są doczytywane, więc nie zużywają dodatkowej mocy procesora i karty graficznej.

r_cleardecals – po wpisaniu tej komendy ze ścian znikną ślady walki, czy dziury po kulach i krew. Mniej elementów do renderowania, to większa wydajność. Aby za każdym razem nie wpisywać jej ręcznie, możemy ją zbindować na konkretny przycisk, np. bind „j” „r_cleardecals” (w ten sposób komenda będzie się uruchamiać po kliknięciu przycisku „j”).

Opcje zasilania

Opcje zasilania mają szczególne znaczenie w przypadku laptopów. Nie oznacza to jednak, że na komputerach stacjonarnych możemy to całkowicie pominąć. Wystarczy przejść do panelu sterowania i w opcjach zasilania ustawić „wysoka wydajność”. To wszystko. Dzięki temu system nie będzie się przejmował większym zużyciem energii.

To najważniejsze i najbardziej skuteczne rzeczy, które możemy zrobić, aby zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę w CS:GO. Jeśli zastosujecie się do powyższych rad, to powinno to znacząco poprawić wydajność w tej ukochanej przez miliony grze. W razie potrzeby można też pobrać programy, które mają pomóc w osiągnięciu wyższej wydajności w grach, np. Razer Cortex.

Testy

Żeby nie być gołosłownym, przeprowadziliśmy testy, które mają na celu potwierdzenie naszych wcześniejszych słów. Wykorzystaliśmy do tego dwa różne komputery. Pierwszy, ze średniej jakości procesorem i wiekową już kartą oraz drugi, prawdziwy kombajn z grafiką Nvidia GeForce GTX 1070 Ti, którą otrzymaliśmy bezpośrednio od zielonego producenta.

Pierwszy komputer wyposażony jest w procesor Intel Core i5-6400, 10 GB pamięci RAM DDR3 1333 MHz oraz grafikę Nvidia GeForce GTX 660. Wybraliśmy stosunkowo niskie ustawienia graficzne, ale przy rozdzielczości FullHD. Pierwszy test przeprowadziliśmy bez zmiany opcji Nvidii oraz bez komend i parametrów startowych. W drugi teście ustawiliśmy „wydajność” w sterownikach karty oraz wpisaliśmy komendy -nojoy, +mat_queue_mode 2 i cl_forcepreload 1. Wyłączyliśmy też synchronizację pionową i nakładkę Steam. Wyniki prezentują się następująco:

Różnice są ogromne, ale przede wszystkim wynikają one z włączonej synchronizacji pionowej. Dlatego drugi test wykonujemy w obu przypadkach z wyłączoną opcją V-Sync.

Drugi komputerem była redakcyjna platforma testowa, którą zbudowaliśmy we współpracy z długą listą partnerów. Składa się ona z procesora Intel Core i7-8700, 16 GB pamięci RAM DDR4 2400 MHz (podkręcone do 2666 MHz) oraz wspominanej już grafiki Nvidia GeForce GTX 1070 Ti. Zastosowaliśmy te same ustawienia, co wcześniej. No może poza jednym wyjątkiem, na początku wyłączyliśmy synchronizację pionową. Wyniki wyglądają tak:

Oba testy przeprowadzaliśmy na mapie de_mirage w trakcie jeden rundy rozegranej z botami. W obu przypadkach rzucaliśmy zarówno granat dymny, jak zapalający, aby możliwie obciążyć komputery. Jak widać, różnice w liczbie FPS-ów są znaczące. Pamiętajcie jednak, że CS:GO jest na tyle dziwną grą, że to, co działa u jednej osoby, nie musi zadziałać u drugiej. Dlatego każdy ze sposobów radzimy dokładnie przetestować.

Źródło: wł.

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Spis treści