Strona głównaRecenzjeHardwareNetgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 - test routera mesh...

Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 – test routera mesh WiFi 6

Systemy mesh stają się coraz bardziej popularne i ich oferta na rynku jest coraz większa. Dlatego postanowiliśmy wziąć do testów system mesh firmy Netgear, model Nighthawk Mesh WiFi 6 MK 62.

Co to jest system WiFi mesh?

Systemy mesh to zintegrowane systemy łączności, można o nich myśleć jak o łańcuchu. Każde z urządzeń wchodzące w skład sieci mesh łączy się kolejnym tworząc jednolitą sieć WiFi. Oznacza to, że jeśli w domu zainstalujemy sieć mesh składającą się z czterem urządzeń to dla naszego laptopa będzie ona widziana jako jedna rozległa sieć WiFi, a przemieszczając się pomiędzy pomieszczeniami, nasz laptop będzie przełączał się pomiędzy dostępnymi urządzeniami mesh wybierając zawsze takie, które w danym momencie oferuje najmocniejszy sygnał. Jak łatwo wywnioskować system mesh składa się z kilku urządzeń. Możemy podzielić je na dwie kategorie stacje bazową – router, który jest głównym urządzeniem dostępowym do internetu w domu lub firmie oraz satelity – repeatery, które w ramach jednej sieci WiFi rozsyłają sygnał sieci radiowej w danym budynku lub mieszkaniu. Podstawowa sieć mesh będzie składała się z pojedynczej stacji bazowej i pojedynczego satelity. Taki też zestaw do testów wzięliśmy od firmy Netgear.

Zalety systemu mesh

Po pierwsze poprawa zasięgu sieci bezprzewodowej w domu lub biurze. Urządzenia mesh możemy postawić w dowolnym pomieszczeniu, a im więcej ich postawimy, tym lepsze osiągniemy pokrycie, a sygnał WiFi będzie silniejszy.

Po drugie dużo bardziej stabilne działanie sieci WiFi, wszystkie urządzenia łączą się ze sobą, więc nawet jak jedno przestanie działać, to nie stracimy połączenia. Po trzecie bardzo łatwa konfiguracja.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62

W ofercie firmy Netgear mamy dostępne trzy opcje zakupu urządzeń Nighthawk Mesh WiFi 6. Po pierwsze możemy kupić komplet, składający się z routera MK62 i dwóch lub jednej satelity MK60, lub możemy kupić pojedynczą satelitę Nighthawk Mesh WiFi 6 System Add-on Satellite. Ich największym wyróżnikiem jest wsparcie dla sieci bezprzewodowych szóstej generacji, gdzie możemy osiągnąć najwyższe transfery danych, jak i samo opóźnienie w transmisji pakietów  jest na bardzo niskim poziomie. Dodatkowo producent reklamuje swój produkt wyjątkowo łatwy w  konfiguracji. Do testów wybraliśmy zestaw składający się z routera, czyli stacji bazowej, oraz z pojedynczej satelity.

 

Parametry techniczne

Obsługiwane protokoły sieciowe WiFi – MU-MIMO z 802.11 a/n/ac/ax 5GHz i 802.11 b/g/n/ax

Wydajność – AX 1800 (1,200 + 600 Mbit/s)

Anteny – dwie anteny wewnętrzne dla częstotliwości 2,4 GHz oraz dwie anteny dla częstotliwości 5 GHz

Procesor – Qual-Code 1,5 GHz

Pamięć operacyjna – 256 MB RAM oraz 128 MB Flash

Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 – wygląd zewnętrzny

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Testowany przez nas zestaw mesh składa się z dwóch urządzeń, ze stacji bazowej Netgear Nighthawk MK 62, która to jest routerem i pojedynczej satelity Netgear Highthawk MK 60.

Obydwa urządzenia są identycznych rozmiarów. Ich kształt jest sześcienny, boki mają długość dwunastu centymetrów a wysokość to zaledwie sześć i pół centymetra. Na froncie obydwu urządzeń znajdują się diody LED informujące o statusie urządzenia oraz jego nazwa. Najbardziej charakterystyczna jest góra obydwu urządzeń wymodelowana w heksagonalny wzór.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Materiał, z jakiego wykonane są obydwa urządzenia to tworzywo sztuczne od góry oraz metal od spodu. Powierzchnie górna i spodnia są matowe i nie zbierają odcisków palców, za to boki imitują lakier fortepianowy i widać na nich wszystko od drobinek kurzu po odciski palców. Naszym zdaniem ten rodzaj plastiku powinien być zakazany w stosowaniu – dobrze wygląda on tylko na zdjęciach prasowych, a w domu, żeby urządzenie prezentowało się dobrze, to trzeba je obsługiwać w bawełnianych rękawiczkach i wycierać z kurzu co 10 minut.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Tył obydwu urządzeń to miejsce, w którym różnią się one najbardziej od siebie. Stacja bazowa wyposażona została w dodatkowy port LAN 1Gigabit, służący do podłączenia internetu do systemu mesh. Pozostałe złącza są identyczne w obydwu skrzynkach. Jedno wyjście LAN 1Gigabit, pod które możemy podłączyć dowolne urządzenie z tym portem, przycisk Sync, służący do synchronizacji stacji bazowej z satelitami, małego przycisku RESET, oraz wtyku zasilania.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 – testy wydajności i zasięgu WiFi

Urządzenie Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 jak sama nazwa wskazuje, ma zapewnić jak najlepsze działanie sieci WiFi w mieszkaniu w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Przetestowaliśmy je w moim domu, który jest bardzo wymagającym miejscem dla routerów WiFi. Budynek posiada dwie kondygnacje oraz parter. Router został ustawiony na drugim piętrze, gdzie znajduje się mój gabinet z komputerem, a satelita powędrował na pierwsze piętro.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62
Iperf3 – pobieranie plików z serwera lokalnego

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62
Iperf3 – wysyłanie plików na serwer lokalny

Do testów użyliśmy programu iperf3. Komputer stacjonarny podłączyliśmy do routera przewodem sieciowym LAN 1 Gigabit i ustawiliśmy na nim serwer iperf3, następnie z dwoma laptopami z oprogramowaniem klienckim iperf3 wyposażonymi w karty sieciowe Intel WiFi 6 AX200 oraz AX201 sprawdzaliśmy szybkość sieci WiFi w poszczególnych pomieszczeniach.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Na drugim piętrze sieć WiFi sprawowała się najlepiej w pokoju z routerem, osiągaliśmy wtedy transfery danych na poziomie 390 Mb/s przy pobieraniu plików i 388 Mb/s wysyłanie. Oczywiście im dalej oddalaliśmy się od Routera, tym gorsze osiągaliśmy wyniki i było coraz słabsze pokrycie sieci WiFi. Aczkolwiek trzeba pochwalić router Netgeara za to, że  nie dochodziło do zerwania połączenia, czyli funkcja beamformingu działała prawidłowo, wzmacniając wiązkę radiową w kierunku urządzenia docelowego. Najgorszy wynik otrzymaliśmy w skrajnym lewym pokoju, gdzie wiązka radiowa do pokonania miała cztery ścieny, zanotowaliśmy tam spadek sygnału na poziomie -70 dBm a transfery spadły do prędkości 81 Mb/s ściąganie i 67 Mb/s wysyłanie.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Wyniki wydajności na pierwszym piętrze były o wiele słabsze niż na 2 piętrze, spowodowane było to oczywiście tym, że w dużej mierze tylko satelita rozgłaszała internet na tej kondygnacji (jeśli dostępne by były dwie satelity to na pewno otrzymalibyśmy lepsze wyniki). Pokój, w którym zainstalowaliśmy satelitę to centralne pomieszczenie na tym piętrze. Tam też spodziewaliśmy się najlepszych transferów w sieci WiFi, tak też się stało. Ściąganie plików wynosiło 152 Mb/s a wysyłanie 143 Mb/s, to o wiele wolniej niż na drugim piętrze, ale jak wspominaliśmy wcześniej, głównie tylko pojedyncza satelita dostarczała internet na tym poziomie. Pozostałe pomieszczenia reprezentowały podobny poziom transferów z wyjątkiem lewego górnego pokoju, który okazał się najtrudniej dostępny dla sieci WiFi, ale nadal pozwalał na transfery rzędu 65 Mb/s odbierania i 53 Mb/s wysyłania danych. Samo połączenie WiFi było przez cały czas bardzo stabilne i nie dochodziło do jego zerwań.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 – Transfer plików.

Przygotowaliśmy dwie paczki plików do kopiowania pomiędzy dwoma komputerami. Pierwsza paczka danych zawierała 1 GB niedużych plików, głównie zdjęć, a druga paczka składała się z dużych plików powyżej jednego gigabajta, a jej łączna objętość wynosiła 18 GB. Test ten polegał na kopiowaniu po kolei obydwu paczek danych z serwera na komputer gracza, w naszym przypadku kopiowaliśmy pliki z komputera stacjonarnego podłączonego do routera przewodem Ethernet 1 Gigabit na laptopa w tej samej sieci Wifi. W teście sprawdzaliśmy ile potrzeba czasu na ukończenie tej operacji. Wykonaliśmy takie dwa pomiary. Jeden w pomieszczeniu z routerem i drugi w pokoju z satelitą.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Najlepszy wynik osiągnęliśmy w pokoju z routerem, czas potrzebny na przekopiowanie małych plików to zaledwie 34,3 sekundy, a dużych plików to 4 minuty i 21 sekund.

Gorzej przedstawiała się sytuacja z kopiowaniem plików z pierwszego pietra z pokoju z satelitą. Małe pliki przekopiowały się w czasie 1 minuty i 22 sekund, duże pliki kopiowały się już 12 minut i 15 sekund, czyli średnio prawie trzy razy dłużej.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 – Instalacja urządzeń i ich konfiguracja.

Po wyjęciu obydwu urządzeń z opakowania pierwsze co zauważamy, że nie dostajemy konwencjonalnej papierowej instrukcji obsługi, tylko pojedynczą planszę z prośbą, żeby pobrać na swój smartfon oprogramowanie Nighthawk App. Sama instalacja oprogramowania na smartfonie przebiegła bardzo sprawnie i szybko.

Pierwsze uruchomienie aplikacji spowodowało pierwszy mały zgrzyt, żeby skonfigurować sieć, trzeba założyć konto użytkownika w aplikacji Nighthawk i podać swój adres email. Bez tego nie można kontynuować procesu instalacji sieci mesh. Założyliśmy je i przystąpiliśmy do konfiguracji samej sieci mesh.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Jej przebieg był bardzo prosty i intuicyjny na kolejnych ekranach aplikacji wybieraliśmy, co chcemy zrobić i aplikacja prowadziła nas za rękę, także cały proces konfiguracji zajął nam dosłownie kilka minut. Podłączyliśmy urządzenie do prądu. Aplikacja już sama wykryła czy widzi stację bazową, aby samo wykrywanie stacji bazowej przebiegło bezproblemowo, polecamy w telefonie wyłączyć transfer danych (o czym sama aplikacja wspomina), ale też dodatkowo zapomnieć ustawienia naszej poprzedniej sieci domowej, inaczej klient aplikacji może łączyć się nie z tą siecią, co należy.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62W samej aplikacji Highthawk możemy skonfigurować lub sprawdzić prawie wszystko. Poczynając od ustawienia hasła i nazwy sieci WiFi, po podłączone urządzenia i ewentualnie ograniczyć im pasmo lub całkowicie wykluczyć z naszej sieci.

Praktycznie takie same funkcje są dostępne z poziomu interfejsu przeglądarki internetowej.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Jedyne, na co możemy ponarzekać, że nawet w ustawieniach zaawansowanych liczba dostępnych opcji jest niewielka i ogranicza się w sumie do podstawowych funkcji, możemy włączyć nadawanie priorytetów QoS, ale już dokładniejsza ich konfiguracja jest dla nas niedostępna. Sieciom WiFi możemy nadać dowolną nazwę czy hasło, wybrać odpowiedni protokół zabezpieczający łącznie z najnowszym WPA3-Personal, ale już nie możemy wybrać pasma WiFi, w jakim ma działać nasza sieć bezprzewodowa. Takich uproszczeń menu jest bardzo dużo i widać, że firma Netgear, prezentując ten system mesh, miała w głowie obraz docelowego klienta. Ma to być osoba, która przyjdzie do domu wyjmie telefon zainstaluje aplikację Nighthawk, ustawi urządzenia mesh w domu i na tym skończy, nie będą go interesowały żadne dodatkowe zaawansowane funkcje.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62 Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 – Podsumowanie.

Firma Netgear jest bardzo dobrze znana z urządzeń sieciowych i to jest jej specjalność. Najnowszy Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62 to próba zrobienia taniej sieci mesh do zastosowań domowych. Czy udana? Naszym zdaniem w 70 procentach tak. Po pierwsze cena – 1259 złotych, jest na zadowalającym poziomie jak na tę grupę urządzeń. Konkurencyjne rozwiązania z reguły są droższe, a te tańsze nie nie oferują obsługi WiFi 6. Instalacja systemu Netgear jest bardzo prosta i przyjemna, właśnie poprzez użycie aplikacji w smartfonie, ale dużym minusem jest konieczność zakładania kolejnego konta, tym razem, tylko po to, żeby móc zalogować się w aplikacji Nighthawk, co gorsze nie możemy wybrać,  istniejącego konta google lub innego posiadanego, żeby ominąć ten krok. Instrukcja obsługi dodatkowo nawet się nie zająknęła o możliwości wejścia do panelu konfiguracyjnego poprzez przeglądarkę internetową, dla wielu starszych graczy brak tej informacji nie będzie problemem, ale dla kogoś młodszego mniej obeznanego z konfiguracją tego typu urządzeń to może być ważna informacja. Bo jak popsuje mu się telefon, to nagle traci możliwość, jakiejkolwiek konfiguracji swojej sieci WiFi. Ponarzekaliśmy trochę to teraz pora na kilka cech pozytywnych. Stabilność połączenia sieci bezprzewodowej była na najwyższym poziomie, jak już urządzenie połączyło się z naszą siecią, to praktycznie nie traciło połączenia, mogliśmy z laptopem dowolnie przemieszczać się w obrębie dwóch pięter i zawsze mieliśmy dostępną sieć WiFi. Transfery plików w sieci bezprzewodowej były na dobrym poziomie, chociaż po WiFi 6 spodziewaliśmy się trochę więcej, ale nadal są to jedne z najlepszych wyników, jakie osiągnęliśmy w naszych testach. Dla kogo jest to więc Netgear Nighthawk Mesh WiFi 6 System MK 62, na pewno dla osoby wygodnej, która nie chce spędzić całego dnia przy konfigurowaniu sieci bezprzewodowej, która chce mieć przyzwoitą wydajność tej sieci, ale liczy się z tym, że żeby osiągnąć pełnie możliwości to podstawowy zestaw routera i pojedynczej satelity to może być za mało i dopiero dokupienie drugiej satelity rozwiąże problemy z niższą wydajnością.

Netgear Nighthawk Mesh WiFi System MK 62

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię